Стойка Боксьорката остана при прецаканите олимпийски шампионки! Златната медалистка се чувства ограбена

0

Олимпийската ни шампионка по бокс от игрите в Токио миналото лято Стойка Петрова обяви, че се чувства прецакана в класацията „Спортист на годината“. 35-годишната добричлийка стана втора в анкетата на спортните журналисти, изпреварена с малка разлика в точките от каратистката Ивет Горанова, която също е носителка на титла от игрите.

Стойка изрева, че не е честно. Така боксьорката влезе в групата на прецаканите ни олимпийски шампионки, които по една или друга причина също не са печелили анкетата.

„Питайте журналистите защо не съм първа, а втора. Според мен трябваше да има две първи места в анкетата тази година. Аз повече от олимпийски шампион не мога да стана, това е максимума. Гласуването не зависи от мен. За мен най-важна е оценката на моя екип и моето семейство. Но да, не ми се струва справедливо”, заяви Стойка. Преди това конкурентката й Горанова настоя, че е по-заслужила наградата, тъй като през годината има не само олимпийска титла, но и бронзов медал от световно първенство.

Стойка Петрова не е единствената ни олимпийска шампионка, която остава под първото място в анкетата. Най-драстична е борбата за приза през 1988 г. след игрите в Сеул, когато заради много ни олимпийски и световни първенци има отделни класации за мъже и жени. При дамите спорът тогава се води между плувкинята Таня Богомилова, състезателката по кану-каяк Ваня Гешева и спринтьорката Йорданка Донкова.

Победи „златната рибка“ Таня с титлата си на 100 м бруст, гарнирана и с олимпийски рекорд. Ваня Гешева остана втора, макар че се прибра от Сеул с рекордните три медала – златен на 500 м едноместен каяк, плюс сребърен и бронзов на същата дистанция на двойки и четворки. А Йорданка Донкова е чак трета в класацията, въпреки че печели златото на 100 м с препятствия, като поставия и нов олимпийски рекорд. А само месец по-рано е счупила световния рекорд в същата дисциплина.

Има случай, когато олимпийска шампионка дори не попада в тройката за „Спортист на годината“. Това е през 2000 г., когато на първо място в анкетата става победителката в тройния скок от игрите в Сидни Тереза Маринова. Втори се класира първенецът в стрелбата Таню Киряков, а третото място заема щангистът Гълъбин Боевски, също носител на златен медал. Така до призовата тройка не успява да се дореди олимпийската шампионка Мария Гроздева. За нея все пак остава утехата, че четири години по-късно все пак печели анкетата след олимпиадата в Атина, когато взима злато и бронз на малокалибрен пистолет, пише „Уикенд“.

Същата навалица за първото място се получава и през 1976 г. след игрите в Монреал. Тогава имаме цели осем олимпийски шампиони, от които пет са жени. За „Спортист на годината“ избират гюлетласкачката Иванка Христова, а втори е щангистът Нораир Нурикян. На трето място класират гребната ни двойка скул Здравка Йорданова – Светла Оцетова. Но другите ни две гребкини Сийка Келбечева и Стоянка Груйчева не попадат дори в тройката, въпреки че и те са спечелили златни медали.

За Стойка Кръстева остава поне утехата, че вече получава 1950 лв. от държавата всеки месец. Това са т.нар. „пожизнени олимпийски премии“ за всички медалисти, които почват да им се изплащат от момента, когато прекратят състезателната си кариера. Миналата есен добричлийката обяви, че спира да се състезава, и така вече има сигурен доход от три минимални работни заплати всеки месец.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече