Джобният баровец може да стане първият бос – шампион с два отбора
Сладки спомени връхлитат тези дни футболния бос Гриша Ганчев. На 9 май се навършват точно 25 години от първата му спечелена титла в „А” група, по онова време собственик на „Литекс”. През сезон 1997/1998 ловешкият тим отвява конкуренцията на „Левски” и ЦСКА и става шампион. До 2016 г. Гришата нарежда във витрината на „Литекс” общо 4 шампионски титли, преди да премести фирмения си отбор на стадион „Българска армия” и да го преименува на ЦСКА-София. Ако този сезон червените успеят да преборят „Лудогорец” за първото място, Гриша Ганчев ще стане първият футболен бос в историята, ставал шампион на България с два различни отбора, пише Уикенд.
Първото място през 1998 г. е огромен подвиг, тъй като „Литекс” е новак в елита и само година по-рано рита в „Б” група. Именно по тази причина никой не слага ловчанлии в сметките за титлата, макар Гришата да има сериозен финансов ресурс, с който гради отбор с голям потенциал.
В състава са една камара настоящи и бъдещи национали на България като Росен Кирилов, Ивайло Петков, Светослав Тодоров, Радостин Кишишев (идва в зимната пауза), Стойчо Стоилов, наред със сърбите Златомир Загорчич, Дуци Симонович и Игор Богданович. Принос има и нападателното дуо Стефан Юруков – Чики и Димчо Беляков, което е продадено в чужбина в хода на сезона. Треньор на отбора е Димитър Димитров – Херо, наследил на поста сърбина Драголюб Беклавац.
В началото на сезона ловчанлии го играят умрели лисици и Гриша Ганчев обявява за цел пред отбора класиране в топ 6. Още след петия кръг обаче „Литекс” повежда колоната, а до края на полусезона бие наред и става есенен първенец, като допуска само една загуба от „Нефтохимик” в Бургас и две равенства при гостуванията си на ЦСКА и „Левски”. През пролетта „Литекс” тръгва още по-уверено в атака към титлата. Дори скандалът с нередовната картотека на Кишишев и присъдените две служебни загуби от „Левски” (София) и „Левски” (Кюстендил) не спират устрема на Гриша Ганчев. Все пак сините от „Герена” преследват лидера до последния кръг, когато губят тежко 0:3 от „Нафтата” в Бургас. „Литекс” пък удря „Ботев” с 3:0 и така новакът в „А” група триумфира на върха с пет точки разлика.
Подобно нещо повтаря само Кирил Домусчиев като бос на „Лудогорец”, който през 2012 г. също бе новак в елита и стана шампион.
Следващият сезон е особено драматичен за актуалния първенец. „Литекс” тръгва за пробив в Шампионската лига, но претърпява пълно фиаско. Първо е отстранен шведският „Халмщад”, но после „Спартак” (Москва) вкарва общо 11 гола на ловчанлии (0:5, 2:6). Тежките поражения костват главата на Херо, който е заменен от Ферарио Спасов. Играчите все пак се съвземат и силна есен в първенството оставя „Литекс” начело с пет точки преднина пред втория „Левски”. През ноември 1998 г. идва историческата победа 8:0 над ЦСКА. През пролетта „Литекс” и „Левски” остават единствени конкуренти за титлата. В луда надпревара ловешкият тим успява да измъкне 0:0 в директния мач на „Герена” и запазва разлика от две точки до края, за да вдигне втората поредна шампионска титла.
Освен силни футболисти, зад успехите на „Литекс” стои и добрата организация на собственика.
Самият Ганчев е признавал, че е пазарил мачове в миналото понеже такива били времената. За един от тях се говори, че е онази победа 8:0 над ЦСКА, при която са били пробити най-малко четирима играчи от състава на червените. Отделно Гришата е имал отработен механизъм за работа със съдиите, които да му бутат тънки аванти при необходимост.
Вторият опит на „Литекс” за пробив в Шампионската лига се оказва още по-болезнен. През лятото на 1999 г. треньор на хартия е Алекси Желязков, но всъщност в сянка конците дърпа отново Димитър Димитров – Херо (понеже по това време е национален селекционер). След очакван разгром над „Гленторан” (2:0, 3:0) следва сблъсък с полския шампион „Видзев” (Лодз). В първия мач ловчанлии помитат поляците с 4:1 в Бургас и вече правят сметки как ще борят италианския „Фиорентина” със звездите Батистута и Руй Коща. На реванша обаче всичко се обръща с главата надолу и „Видзев” бие със същия резултат 4:1. В продълженията „Литекс” прави големи пропуски, а на дузпите пада след пропуски на Ст. Колев, Загорчич и Буши, за да запише едно от най-срамните отпадания на български отбор в Европа.