Колко ще вземат спортистите ни на олимпиадата?

0

Златен медал от игрите в Париж носи 250 000 лв премия и три заплати доживот

Спортистите в България винаги са били привилегировани, но най-много намазват олимпийците. Който спечели медал, си осигурява рахат за цял живот. Така поне гласи законът за физическото възпитание и спорта. Който от участниците ни на игрите в Париж 2024 се качи на подиума на победителите, може след това да не работи нищо. И пак ще има пари, поне колкото да свърже двата края.

Учени и специалисти във всякакви други области бъхтят до пенсия. Но не и олимпийските ни медалисти, за които държавата се е погрижила да взимат пари доживот. Какво например се случва, ако някой наш състезател спечели злато в Париж 2024?
По закон шампионът получава 250 000 лева само за успеха. Двеста хилядарки се полагат за второ място, а 150 000 – за трето. Еднократни премии между 40 000 и 10 000 лева са предвидени и за класираните от четвърто до осмо място.
Медалистите от първите три места обаче получават допълнителна екстра – допълнителна доживотна пенсия. Тя почва от момента, когато прекратят състезателната си кариера. За златен медал се полагат три минимални работни заплати. Това към момента се равнява на 2799 лева, които влизат в банковата сметка на спортиста всеки месец. Както и повече, ако размерът на минималната се вдигне. За сребърен медал сега дават 2520 лева (90%), а за бронз – 2240 лева (80%).
В историята си България има 55 носители на златни медали от олимпийски игри, 90 на сребърни и 85 на бронзови, като една част от тези спортисти вече са покойници. Бумът в печеленето на отличия почва в Мюнхен-72 (21 медала), за да скочи до рекорда в Москва-80 (41) и Сеул-88 (35). На последните игри в Токио имахме три златни на Ивет Горанова в каратето, на Стойка Кръстева в бокса и на ансамбъла по художествена гимнастика, един сребърен на Антоанета Костадинова в стрелбата и два бронзови на Тайбе Юсеин и Евелина Николова в женската борба. Гимнастичките например веднага прекратиха състезателната си кариера и вече си взимат пенсиите. Същият е случаят и със Стойка Кръстева. Отделно грациите и боксьорката получиха по един апартамент като награда от столичната община. За треньорите на медалистите също има предвидени подобни бонуси, макар и в по-малки размери. Те получават по една минимална работна заплата всеки месец.
Този закон обаче важи само за олимпийските медалисти, но не и за класиране на световни първенства. Законодателят е преценил, че на държавната хранилка ще се подредят прекалено много бивши спортисти, и е ограничил доживотните пенсии само за отличниците от олимпиадите.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече